Juhannus meni hyvin...
Perjantai 27.6.2008 - Tuula Riekkinen
Juhannus meni Naukulla ja Nöpöllä ja minulla hyvin olimme Itä-Suomessa, ja kun tulimme takaisin Helsinkiin väsytti kovasti menin nukkumaan ja heräsin lasin helinään sellaiseen ääneen, että syntyy kun
Näytä lisää
Juhannus meni Naukulla ja Nöpöllä ja minulla hyvin olimme Itä-Suomessa, ja kun tulimme takaisin Helsinkiin väsytti kovasti menin nukkumaan ja heräsin lasin helinään sellaiseen ääneen, että syntyy kun lasi menee rikki, säikähdin, että kuka on tulossa ikkunan läpi, ja ensin lähti Nauku niinkuin aina jos jotain erikoista tapahtuu. Niin se oli, että Nöpö oli rikkonut maljakon oli käpälällään heittänyt parvekkeen ikkunapenkiltä maljakon alas..(muovikukkia oli maljakossa) tutkin Nöpön tassut tuleeko verta, ja kun ei näkynyt punaista niin vetäisin parvekkeen oven kiinni ettei satu vahinkoa Naukulle ja Nöpölle, kun lasin siruja oli parveke täynnä (en jaksanut alkaa siivoomaan pois vaan hoidin asiaa hetken aikaa eteenpäin jatkamalla nukkumista )
Ilmeisesti Nöpö ajatteli, että ei tarvitse muovikukkia meillä olla, kun kerran kylässä jossa olimme (no..Äitini luona..ei niinkään kylä..) oli oikeita kukkia!
Naukusta on tullut oikein sitkeä herättäjä, ja se kun vaan pahenee koko ajan! Kun olimme Äitini luona niin eikö vaan joka ikinen aamu herättänyt etten vaan nuku liikaa (onhan tuo hyvä, kun on Nauku keksinyt paksulle tassuilleen töitä. :) ja sama juttu on täällä, kun ei anna nukkua 2-3 tuntia enempää niin en sitten nuku Nauku on oikein tyytyväinen, kun nousen sängystä tepastelemaan kotiimme.
Kesä on mennyt loistavasti tähän saakka Nauku tykkää nukkua parvekkeella, mutta Nöpö ei oikein tykkää vaan nukkuu mieluummin makuunhuoneessa.
Mukavaa kesänjatkoa! t. Tuula


Nöpö meinaa nukahtaa.....

Nauku ja Nöpö kotona Helsingissä!
|